مقاله


درباره ایتالیا

درباره ایتالیا

درباره ایتالیا

 

در مقاله ذیل اشاره ای خواهیم داشت به مطالبی که ممکن است در انتخابشما برای تحصیل در ایتالیا مهم باشد. این کشور در جنوب اروپا قرار گرفته و علاوهبر شبه‌جزیره ایتالیا، شامل دو جزیره بزرگ سیسیل و ساردینی می باشد.ایتالیاکشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوانی هم‌مرز است. ایتالیا در درون خود هم دوایالت مستقل «واتیکان و سن‌مارینو» را جای داده است. آب و هوا در شمال به دلیل وجود کوه‌های آلپ، سرد و در جنوب گرم و خشک است وبلندترین نقطه آن کوه مونته بیانکو(کوه سفید) است.

این کشور خاستگاه هنر و فرهنگ تمام  کشورهای اروپایی است و دوره رنسانس د مهد تحولات  اروپا مدرن می باشد. پایتخت ایتالیا، رم، مرکزتمدن دنیای غرب و مذهب کاتولیک در جهان است. 90 درصد مردم ایتالیا مسیحی کاتولیک هستندو بقیه مردم یهودی و مسلمان.

سیاست:

اولین بار حکومتجمهوری در سال 1946 در ایتالیا ایجاد شده است . جمهوری پس از آن ایجاد شد که در یکرفراندوم در تاریخ دوم ژوئن همین سال مردم اعلام کردند که حکومت جمهوری می‌خواهند.این روز در ایتالیا به عنوان روز ملی جشن گرفته می‌شود. جمهوریپارلمانی ایتالیا یکی از کشورهای توسعه‌یافته است و هفتمین تولید ناخالص داخلی دردنیا را دارا می باشد. همچنین ایتالیا عضو سازمان ملل‌متحد، گروه G8 واتحادیه اروپا می باشد.این کشور در سال 2007 میلادی به عنوان عضو غیر دائم شورایامنیت سازمان ملل متحد نیز پذیرفته شد. این کشور تاریخ غنی دارد که نه تنها پشتوانهفرهنگی و هنری مردم این کشور بلکه پشتوانه فرهنگی جهانی محسوب  می شود و به دلیل وجود موزه‌ها و بناهای تاریخیفراوان هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان به این کشور وارد می‌شوند.

بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگیجهان در کشور ایتالیا واقع شده است، کشوری کوچک که مساحتش تنها 025/ 0 درصد از کلخشکی‌های جهان است.  رم،فلورانس و ونیز از جمله مقصدهایی هستند که برنامه هر بازدید کننده‌ای از شبه جزیرهایتالیا را تشکیل می‌دهند. در کنار این شهرهای بزرگ و معروف، میراث فرهنگیپنهانی هم در شهرهایی با تاریخ هزار ساله وجود دارند که البته در مسیر اصلیبازدیدها قرار ندارند و علیرغم اینکه کمتر شناخته شده‌اند، اما به همان اندازهشهرهای هنری ایتالیا دارای جذابیتند.

اقتصاد در ایتالیا

میزان تولید ناخالص داخلی ایتالیا در رتبه هفتم کشورهای  جهان در سال2016  میلادی قرار گرفته است . در این سال مقام‌هایاول تا ششم به ترتیب از آن آمریکا، ژاپن، چین، انگلیس و فرانسه بود.در همین سالایتالیا ششمین کشور جهان از نظر صادرات کالا بوده است. اقتصاد در ایتالیا به دوبخش جغرافیایی تقسیم می‌شود. در شمال این کشور اقتصاد پیشرفته و مدرن‌‌تر می باشد وشرکت‌های خصوصی فعالی در این بخش هستند. در جنوب این کشور اقتصاد بر پایه کشاورزی میباشد. نرخ بیکاری در این کشور 7 درصد و نرخ تورم این کشور در سالهای اخیر بر اساسقیمت خرید مصرف ‌کننده 1/1 درصد بوده است. مهمترین صنایع این کشورعبارتند از : گردشگری، آهن و فولاد، مواد شیمیایی، صنایع غذایی، منسوجات، ابزارآلات موتوری، پوشاک و کفش.