موسسه اعزام دانشجو پیشگام اپلای

pishgamapply@gmail.com

ساعات کاری:
  • شنبه تا چهارشنبه 9 الی 16:30
  • پنج شنبه 9 الی 14:00
PISHGAM-APPLY

تحصیل در ترکیه| اعزام دانشجو به ترکیه| بورسیه تحصیلی ترکیه

معرفی کشورهای مختلف،هزینه های تحصیل و زندگی،سطح آموزش و ...

فرصت ویژه تحصیل در ترکیه!

برای دریافت مشاوره همین حالا با موسسه اعزام دانشجو پیشگام اپلای تماس بگیرید

۰۲۱۸۸۱۹۲۹۲۵

۰۹۱۲۳۷۸۷۴۷۷

درباره ترکیه

ترکیه کشوری که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده اند، یک کشور اروپایی آسیایی واقع در یکی از حساس ترین نقاط جهان، با جاذبه های گردشگری و توریستی فراوان است به طوری که بخش مهمی از اقتصاد این کشور در کنار کشاورزی و صنایع نوین و بومی، از جذب توریست تامین می شود .اقتصاد کشور ترکیه به سرعت در حال رشد بوده و به یکی از قطب های مهم ارتباطات و حمل و نقل بدل شده است.به دلیل هم مرزی ترکیه با ایران علاوه بر سفرهای تفریحی، دانشگاه های کشور ترکیه مورد توجه عده زیادی از ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته اند و با توجه به هزینه های پایین تحصیل در دانشگاه های ترکیه نسبت به سایر کشورها،هر ساله بر شمار دانشجویان ایرانی ترکیه افزوده می شود .آمارها نشان می دهند که از سال 2006 تعداد دانشجویان بین المللی ترکیه 2.5 برابر شده است که این از رشد بارز ترکیه در زمینه آموزش عالی حکایت دارد.

 

تحصیل در ترکیه

برخی از مزایای تحصیل در ترکیه

۱- هزینه تحصیل در ترکیه پایین است

۲- امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

۳- امکان کار پاره وقت در کنار تحصیل

۴- استفاده از خوابگاه های دانشجویی ترکیه

۵- امکان دریافت ویزای شینگن بعد از تحصیل در دانشگاه های ترکیه

دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول اکثر دانشگاه های ترکیه را در خود جای داده اند.در مجموع 55 دانشگاه ترکیه در لیست رده بندی QS قرار دارند. از دانشگاه های برتر ترکیه می توان به دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه حاجت تپه که در شهر آنکارا واقع شده اند اشاره کرد. دانشگاه های فنی استانبول، دانشگاه بغازیچی و کوچ در شهر استانبول قرار دارند که همه این دانشگاه ها جزء 50 دانشگاه برتر می باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه 4 سال و یا 8 ترم به طول می انجامد که این مدت برای ارشد 2 سال و برای دکترا 3 الی 5 سال است.

 

زبان تحصیل در ترکیه

دانشجویان می توانند به دو زبان ترکی و یا انگلیسی در ترکیه تحصیل کنند.برای تحصیل به زبان ترکی باید گواهینامه زبان ترکی یا مدرک زبان تومر را ارائه دهید.در صورتی که زبان انگلیسی را انتخاب نمایید کسب نمره 6 یا 6.5 آزمون آیلس یا نمره 80 آزمون تافل الزامی می باشد.البته در صورتی که دارای مدرک زبان نباشید می توانید پس از پذیرش در دانشگاه های ترکیه ترم اول را زبان انگلیسی یا ترکی بخوانید.

 

هزینه زندگی برای تحصیل در ترکیه

زندگی و تحصیل در ترکیه به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است و افراد بیشتری از پس هزینه های آن بر می آیند.در واقع می توان گفت هزینه تحصیل در ترکیه حدودا به اندازه هزینه های تحصیل در ایران است.دانشجویان از 50 درصد تخفیف در حمل و نقل برخوردارند که این یک مزیت به حساب می آید. هزینه پوشاک هم از ایران کمتر بوده و بیشترین هزینه ای که دانشجویان متحمل خواهند شد مربوط به اجاره جا و خانه و هزینه های جانبی می  باشد.دانشگاه های دولتی و خصوصی هزینه های متفاوتی دارند که البته برای دانشجویان ممتاز وام و بورسیه های متفاوتی در نظر گرفته شده است.هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه از هزار تا 20 هزار لیر در یک سال تحصیلی متغیر است.دانشگاه های خصوصی برای افرادی که تمایلی به شرکت در آزمون ورودی نداشته باشند بین 10 هزار تا 25 هزار دلار است که برای اغلب افراد بالا به نظر میرسد.

دانشگاه های ترکیه در مواقعی به دانشجویان بورسیه های ماهیانه اعطا می کند که این بورسیه ها شامل هزینه های تحصیل،بیمه سلامت،اقامت و مسافرت را شامل می شوند.

 

ویزای تحصیلی ترکیه

پیش از اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید دانشگاه و رشته تحصیلی خود را مشخص نمایید و سپس از دانشگاه انتخابی پذیرش اخذ کنید. این مورد علاوه بر مقطع کارشناسی، در مورد مقطع فوق لیسانس نیز صدق می کند. در ترکیه و در مقطع لیسانس رشته های بازرگانی،مهندسی پزشکی،معماری و روابط بین الملل از محبوبیت بالاتری برخوردارند.تنوع رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیز بالاست و دانشگاه های ترکیه طیف وسیعی از رشته ها را ارائه می دهند.تحصیل در مقطع دکترا معمولا 4 سال است و برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا می بایست یک پروپوزال تحقیقاتی آماده و بعد با اساتید دانشگاه های ترکیه مکاتبه نمایید تا دانشگاه مد نظرتان پروپوزال شما را بررسی کند و در صورت تایید می توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

گروه الف (ممتاز)

Bilkent University

Bogazici University

گروه ب (خوب)

Hacettepe University

Istanbul University

Gazi Universitesi

Sabanci University

KOC University

Istanbul Technical  University

Middle East Technical University

گروه ج (متوسط)

Dokuz Eylul Universitesi

Ege Universitesi

Marmara Universitesi

Cukurova Universitesi

Anadolu University

Ankara University

Yildiz Technical  University

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نیاز به مشاوره دارید؟