موسسه اعزام دانشجو پیشگام اپلای

pishgamapply@gmail.com

ساعات کاری:
  • شنبه تا چهارشنبه 9 الی 16:30
  • پنج شنبه 9 الی 14:00
PISHGAM-APPLY

پیشگام اپلای همراه شما

ارائه دهنده خدمات تحصیل در خارج از کشور

دانشگاه های فرانسه

تحصیل در فرانسه برای هر دانشجویی می‌تواند یک تجربه خوشایند و البته تاثیرگذار باشد. دانشگاه های فرانسه برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر مدرن‌تر و امروزی‌تر هستند. درواقع خیلی از آن‌ها در ابتدا یک موسسه تحقیقاتی بوده‌اند و پیش از اینکه به بخش‌های مختلف تقسیم شوند، کارشان کمک به پیشرفت و تعدی علم بوده است.
فرانسه هر سال بیشتر از 23 درصد از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می‌دهد و به دقت کیفیت آموزش‌های ارائه شده و مدارک داده شده به دانشجو را بررسی می‌کند. معتبر بودن مدارک این کشور و امکان تحصیل رایگان از اصلی‌ترین دلایلی است که تحصیل به این کشور را در سال‌های اخیر رشد دارده است. برای ادامه تحصیل در این کشور می‌توانید از بین زبان فرانسه یا انگلیسی یکی را انتخاب کنید. فرانسه کشوری است که تحصیل در آن رایگان است و از طرف دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در دنیا فرانسوی صحبت می‌کنند. با شناخت این زبان و تسلط داشتن بر آن شما می‌توانید در بیش از 47 کشور و 5 قاره به زبان اصلی مردم صحبت کنید.
شرایط اقامت در این کشور طوری است که اگر فردی 7 سال متمادی برای تحصیل یا کار یا غیره در فرانسه باشد، می‌تواند اقامت کشور را هم بگیرد و بعد از یک هفته ورود به این کشور هم مقیم آنجا شود. به علاوه هر کس که در این کشور ایست می‌تواند در حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته هم به کار بپردازد. بعد از گرفتن شغل هم کرفرما او را بیمه کرده و او می‌تواند اقامت دائم خودش را بگیرد.

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

تحصیل در این مقطع 3 سال به طول می‌انجامند و پیش نیاز آن هم دیپلم 12 ساله است اما در کل گرفتن پذیرش برای دوره لیسانس کمی سخت است. برای تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید. این نیز یکی از چالش‌هایی است که در سر راه متقاضی وجود دارد.
تحصیل در این کشور در سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ممکن است. اما باید بدانید که در مقطع لیسانس ویزا به فرد داده نمی‌شود. درنتیجه متقاضیانی که مدرک دیپلم دارند، بهتر است لیسانس را در کشور خودشان بگیرند و بعد برای فوق لیسانس وارد فرانسه شوند. به این ترتیب وقت و سرمایه کمتری را از دست می دهند.
با این وجود هرچه مقطع تحصیلی شما بالاتر می رود، شانس گرفتن ویزا بیشتر می‌شود. برای این هدف و همچنین پذیرش در دانشگاه های فرانسه باید مدرک زبان فرانسوی به همراه مدرک B1 را داشته باشید. البته مدرک B1مدرک کافی برای گرفتن ویزا نیست اما به وسیله آن می‌تواند یکی از مدارک مهم و مفید شما باشد.

تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس
تحصیل در فرانسه در دوره فوق لیسانس شرایطی از قبیل پاس کردن 120 واحد درسی و تسلط بر زبان فرانسوی را دارد. این دوره شامل مستر 1 و مستر 2 است و دانشجو می‌تواند هر دوره را به صورت جداگانه سپری کرده و مدرک مورد نیازش را بگیرد.

تحصیل در فراسه در مقطع دکتری
این دوره هم سه سال طول می‌کشد که شامل پژوهش هم می‌شود. ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس و دکتری برای فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان پذیر است. هر دانشجو می‌تواند در رشته‌های که در آن فارغ التحصیل شده است یا رشته‌های مرتبط با آن ادامه تحصیل بدهد.
اولین مرحله پذیرش در ماه فوریه انجام می‌شود . جواب نهایی هم در ماه ژوئیه از طرف دانشگاه صادر می‌شود. با احتساب اقدام برای ویزای دانشجویی که نهایتا 70 روز طول می‌کشد، دانشگاه‌های فرانسوی در ماه سپتامبر هر سال دانشجو پذیرش می‌کنند.
دانشجو باید در امتحانات TCF که در بخش فرهنگی سفارت برگزار می‌شود، شرکت کند تا سطح زبان خودش را مشخص نماید. در واقع مهم‌ترین بخش گرفتن پذیرش دانشجویی تسلط داشتن به زبان فرانسه و گرفتن نمرات مربوطه است.

دانشگاه های فرانسه
با توجه به رتبه بندی دانشگاه‌های دنیا در سال 2019 که به واسطه Times Higher Education، 34 دانشگاه علمی و آموزشی جز دانشگاه‌های برتر فرانسه طبقه‌بندی شدند.
این رتبه بندی شامل 8 دانشگاه در پاریس و موارد دیگر در کشورهای دیگر است. دانشگاه‌های پاریس 5 رتبه اول ر به خودشان اختصاص دادند. اما دانشگاه‌هایی از شهرهای لیون، مارسی، گرنوبل، تولوز هم در بین 10 دانشگاه برتر فرانسه هستند. بهترین دانشگاه فرانسه دانشگاه تحقیقاتی Paris Sciences et Lettres است. یک دانشگاه کالج مانند که از 25 موسسه تحقیقاتی و آموزشی عالی در پاریس و سه موسسه تحقیقات ملی تشکیل شده است.

بهترین دانشگاه های فرانسه
دانشگاه تحقیقاتی Paris Sciences et Lettres (PSL)
این دانشگاه شامل 25 موسسه آموزش عالی و تحقیقاتی است که در منطقه پاریس واقع شده است و در آوریل 2010 به واسطه 5 نهاد مهم فرانسوی تشکل شده است. École Normale Supérieure، Collège de France، رصدخانه پاریس، Chimie ParisTech و ESPCI ParisTech
موسسات زیر حمایت این دانشگاه ترکیبی از موسسات جدید و قدیمی هستند که در دروان روشنفکری دایر شدند. هدف اصلی این دانشگاه این است که به یکی از 5 موسسه تحقیقاتی برتر دنیا تبدیل شود. این نهاد همچنین با دیگر موسسات مهم و عالی رتبه در دنیا مانند دانشگاه کمبریج، UCL، دانشگاه پکن و دانشگاه ملی تایوان گسترش پیدا کرده است. همچنین تاکنون موفق به کسب 26 جایزه نوبل در فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی و اقتصاد و ادبیات شده است.

دانشگاه سوربن(Sorbonne)
دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در پاریس است. این دانشگاه در سال 2018 از به هم پیوستن دانشگاه پاریس –سوربن، دانشگاه پیر و ماری کوری و تعدادی از موسسات کوچک تشکیل شد. این دانشگاه دارای سه دانشکده علوم انسانی، علوم و پزشکی است. رشته حقوق به واسطه دنشگاه Panthéon-Assas University (پاریس 2) آموزش داده می‌شود.
سوربن چندین پردیس و مجتمع دانشگاهی در تمام پاریس و یک شعبه هم در ابوظبی دارد. این دانشگاه هشت مجموعه قابل توجه علمی برای محقان فراهم کرده است. بعضی از کلکسیون‌ها هم برای همه قابل استفاده هستند. مانند کلکسیون مواد معدنی، دیرینه شناسی و مجموعه‌های زیست شناسی.

دانشگاه پلی تکنیک École
این دانشگاه مخصوصات روی علم و فناوری تمرکز بیشتری دارد. شعار این دانشگاه این است که برای کشور علم و افتخار کسب کند.
کمتر از 2000 دانشجو در این دانشگاه درس می‌خوانند که در حومه Palaiseau و در 10 مایلی مرکز پاریس قرار گرفته است. جدا از کم بودن تعداد دانشجویان ورودی اما از همین تعداد 30 درصد را دانشجویان بین‌المللی و مهاجر تشکیل می‌دهند. یکی از دانشجویان اسپانیایی می‌گوید، این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی پلن‌های آماده سازی خاصی طراحی کرده است.
رویکرد برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه بین رشته‌ای است و یک فرایند آموزشی به وجود آورده است که تلفیقی از دوره کارشناشی با فرایند تحقیقی دوره‌های تحصیلات تکمیلی دررشته‌های متعدد است. علاوه بر شش درس در زمینه علوم مهندسی، دانشجویان دوره کارشناسی در این دانشگاه باید تعدادی از دروس انسانی و ورزش را هم پاس کنند.
برای پذیرش دوره کارشناسی باید 2 سال آمادگی در طول دبیرستان و یک هفته آزمون کتبی و یک آمون شفاهی را پشت سر بگذارید.
اتباع فرانسوی هم باید 8 ماه به خدمت سربازی در سال اول بروند. چرا که این دانشگاه توسط وزارت دفاع فرانسه اداره می‌شود.

دانشگاه Paris Diderot (پاریس 7)
Paris Diderot نام خود را از فیلسوف فرانسوی، منتقد هنری و نویسنده قرن 18 یعنی Denis Diderot گرفته است. این دانشگاه نیز در زمینه آموزش علوم به خصوص ریاضیات زبانزد است. این شهرت در دستاوردهای فارغ التحصیلان از جمله دو برنده نوبل، دو برنده Fields Medal و دو وزیر سابق آموزش و پرورش فرانسه می‌باشد.
کتابخانه مرکزی این دانشگاه بزرگ‌ترین کتابخانه دانشگاهی پاریس می‌باشد. خیلی از انجمن‌های دانشجویی و تعدادی از باشگاه‌های ورزشی غیر معمول مانند آکروباتیک، هنر سیرک، بوکس فرانسه و ژیمیناستیک جاز در این دانشگاه موجود می‌باشند.

موسسه تحقیقاتی پژوهشی سنترال سوپلک
یکی از قطب‌های پژوهشی فرانسه که در زمینه‌های مهندسی و علوم پایه که در سطح بین الملل حرفی برای گفتن دارد، دانشگاه سنترال سوپلک École Centrale Paris است. این دانشگاه در سال 2012 با ادغام دو دانشگاه مهندسی مجتمع آموزشی مرکزی پاریس و کالج سوپلک به وجود آمد و جزئی از پروژه‌ دانشگاه پاریس ساکلی می‌باشد.
این دانشگاه چندین شعبه در شهر‌های مختلف از جمله ژیف سور ایوِت در اِسون، مِتس در شمال فرانسه و رِن در بخش غربی فرانسه دارد. دانشگاه Paris Diderot از طرف QS به عنوان چهارمین دانشگاه فرانسه در سال 2020 انتخاب شد و رتبه 139 جهانی را از آن خودش کرد. شهریه‌ای که در سال برای تحصیل در این دانشگاه باید بپردازید، حدود 3500 تا 8400 یورو است.

دانشگاه لیون ENS
یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسوی در رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه دانشگاه دانشگاه (ENS) École Normale Supérieure de Lyon است. تحصیل در این دانشگاه در ماه حدود 1000 یورو هزینه در بر دارد. ENS لیو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویانی که واجد شرایط هستند، بورسیه و کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کند.
حدود 15 هزار نفر از 130 هزار نفر دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان مهاجر و بین‌المللی تشکیل می‌دهند. این دانشگاه هر بار در بین لیست دانشگاه های برتر جهان دیده می‌شود. برای سال 2020 هم این دانشگاه به عنوان رتبه پنجم در بین دانشگاه‌های دیگر فرانسه و رتبه 160 بین دانشگاه‌های دنیا انتخاب شد.
موسسه سایِنس پو (Sciences Po) در فوریه 1827 به عنوان دانشکده علوم سیاسی دایر شد و در حل شرایط بحرانی سیاسی مختلف مانند شکست در جنگ فرانسه و پرورش در سال 1870، سقوط ناپلئون سوم، تحول و قتل عام ناشی از کمون پاریس نقش مهمی داشته است. دانشگاه ساینس پو نتیجه 150 سال تجربه با هفت کمپوس دانشگاهی، یکی از دانشگاه‌های چند ملیتی فرانسه است که بیش از 30 رشته تحصیلی متفاوت را ارائه می‌دهد.
پردیس اصلی این دانشگاه در پاریس واقع شده است. 13000 دانشجو مهاجر از 150 ملیت متعدد در این موسسه علمی مشغول به تحصیل هستندد که نیمی از آن‌ها را جمعیت دانشجویی تشکیل می‌دهد. به طور کلی برای تحصیل در رشته‌های کارشناسی 4560 یورو و برای تحصیل در رشته‌های کارشناسی ارشد 5990 یورو باید پرداخت کنید.

دانشگاه تلکام پاریس تک
انیستیتوی علم و فناوری پاریس یا دانشگاه تلکام پاریس‌تک Télécom ParisTech یکی از دانشگاه‌های تازه تاسیس فرانسوی است ک که 11 دانشکده مهندسی در سطح فرانسه دارد. این دانشگاه از سال 2007 تاسیس شد اما از سال 1741 به عنوان مدرسه مهندسی، علم و فناوری شروع به کار کرده است.
یکی از دانشگاه‌های زیر پوشش این مجموعه آکادمیک دانشگاه پلی تکنیک پاریس و دانشگاه ملی معدن فرانسه است. بیشتر دانشگاه‌های زیر پوشش پاریس تک در پاریس و در محدوده محله لاتن واقع شده‌اند. دانشگاه تلکام پاریس تک هفتمین دانشگاه فرانسه است که رتبه جهانی 242 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه پونت پاریس تک
این دانشگاه از سال 1747 با نام مدرسه رویال پونت شروع به کار کرده است. . دانشگاه پوینت École des Ponts ParisTech که از مجموع آکادمیک پاریس تک می‌باشد، در سال 2007 به جمع دانشگاه‌های مهندسی و فناوری اضافه شد و رشته‌های متعددی هم در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. با وجود کوچک بودن فضای این دانشگاه در کنار کلاس‌های آموزشی و لابراتورهای متعدد، فضای مناسبی هم برای فعالیت‌ها و کارهای ورزشی وجود دارد. پونت پاریس تک هشتمین دانشگاه فرانسه می‌باشد که در رنکینگ جهانی رتبه 250 را دارد.
دانشگاه پاریس
یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فرانسه، دانشگاه پاریس University of Paris است که قدمت آن به سال 1150 میلادی می‌رسد و یکی از اولین دانشگاه های فرانسه و حتی اروپا بوده است. این دانشگاه در انقلاب فرانسه نابود شد و بعد از آن حدود 100 سال بلااستفاده مانده بود.
دانشگاه پاریس سود
دانشگاه پاریس سود (پاریس جنوبی) Université Paris-Sud یکی از شعبه‌های سیزده‌گانه دانشگاه پاریس می‌باشد که در سال 1971 از دانشگاه پاریس جدا شده و در جنوب این کلان شهر واقع شده است. علاوه بر محله اورسای شعب دیگر این دانشگاه در دیگر نقاط شهر که معمولا در جنوب پاریس است، قرار گرفته است.
تاکنون این دانشگاه موفق به کسب چهار مدال فیلدز و دو جایزه نوبل شده از طرف فارق‌التحصیلان این دانشگاه بوده است. سالانه 12 هزار دانشجو در رشته‌های ریاشی، علوم کامپیوتر، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، فضانوردی، تربیت بدنی و موسیقی در این دانشگاه آموزش می‌بینند. این دانشگاه رتبه دهم فرانسه و رتبه 262 دنیا را به خودش اختصاص داده است.
در زیر لیست دانشگاه های برتر فرانسه در سال 2019 را مشاهده می کنید.
رتبه در فرانسه در سال 2019-رتبه جهانی در سال 2019 – نام دانشگاه – نام شهر
1  41 Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris پاریس
2  73 Sorbonne University پاریس
3  108 École Polytechnique پاریس
4  =194 Paris Diderot University – Paris 7 پاریس
=5  201–250 École des Ponts ParisTech پاریس
=5  201–250 École Normale Supérieure de Lyon لیون
=5  201–250 Paris-Sud University پاریس
=8  301–350 Aix-Marseille University مارسی
=8  301–350 Federal University of Toulouse Midi-Pyrénées تولوز
=8  301–350 Grenoble Alpes University گرونوبل
=8  301–350 Montpellier University مون پلیه
=8  301–350 Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines ورسای
=13  351–400 University of Côte d’Azur نیس
=13  351–400 IMT Atlantique برست
=15  401–500 University of Bordeaux بوردو
=15  401–500 Centrale Nantes نانت
=15  401–500 CentraleSupélec پاریس
=15  401–500 Claude Bernard University Lyon 1 لیون
=15  401–500 University of Lille لیل
=15  401–500 Sciences Po پاریس
=15  401–500 University of Strasbourg استراسبورگ
=22  501–600 Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC) بزانسون
=22  501–600 Panthéon-Sorbonne University – Paris 1 پاریس
=24  601–800 University of Clermont Auvergne کلرمون فران
=24  601–800 École Centrale de Lyon لیون
=24  601–800 École Normale Supérieure de Cachan کاچان
=24  601–800 University of Lorraine نانسی
=24  601–800 University of Nantes نانت
=24  601–800 National Institute of Applied Sciences of Lyon (INSA Lyon) لیون
=24  601–800 University of Rennes 1 رنس
=24  601–800 University of Technology of Compiègne کومپینی
=32  801–1000 University of Cergy-Pontoise سرژی پونتوآس
=32  801–1000 Normandy University نرماندی
=32  801–1000 Paris Nanterre University نانتر

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

دانشگاه های فرانسه

تحصیل در فرانسه برای هر دانشجویی می‌تواند یک تجربه خوشایند و البته تاثیرگذار باشد. دانشگاه های فرانسه برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر مدرن‌تر و امروزی‌تر هستند. درواقع خیلی از آن‌ها در ابتدا یک موسسه تحقیقاتی بوده‌اند و پیش از اینکه به بخش‌های مختلف تقسیم شوند، کارشان کمک به پیشرفت و تعدی علم بوده است.
فرانسه هر سال بیشتر از 23 درصد از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می‌دهد و به دقت کیفیت آموزش‌های ارائه شده و مدارک داده شده به دانشجو را بررسی می‌کند. معتبر بودن مدارک این کشور و امکان تحصیل رایگان از اصلی‌ترین دلایلی است که تحصیل به این کشور را در سال‌های اخیر رشد دارده است. برای ادامه تحصیل در این کشور می‌توانید از بین زبان فرانسه یا انگلیسی یکی را انتخاب کنید. فرانسه کشوری است که تحصیل در آن رایگان است و از طرف دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در دنیا فرانسوی صحبت می‌کنند. با شناخت این زبان و تسلط داشتن بر آن شما می‌توانید در بیش از 47 کشور و 5 قاره به زبان اصلی مردم صحبت کنید.
شرایط اقامت در این کشور طوری است که اگر فردی 7 سال متمادی برای تحصیل یا کار یا غیره در فرانسه باشد، می‌تواند اقامت کشور را هم بگیرد و بعد از یک هفته ورود به این کشور هم مقیم آنجا شود. به علاوه هر کس که در این کشور ایست می‌تواند در حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته هم به کار بپردازد. بعد از گرفتن شغل هم کرفرما او را بیمه کرده و او می‌تواند اقامت دائم خودش را بگیرد.

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

تحصیل در این مقطع 3 سال به طول می‌انجامند و پیش نیاز آن هم دیپلم 12 ساله است اما در کل گرفتن پذیرش برای دوره لیسانس کمی سخت است. برای تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید. این نیز یکی از چالش‌هایی است که در سر راه متقاضی وجود دارد.
تحصیل در این کشور در سه مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ممکن است. اما باید بدانید که در مقطع لیسانس ویزا به فرد داده نمی‌شود. درنتیجه متقاضیانی که مدرک دیپلم دارند، بهتر است لیسانس را در کشور خودشان بگیرند و بعد برای فوق لیسانس وارد فرانسه شوند. به این ترتیب وقت و سرمایه کمتری را از دست می دهند.
با این وجود هرچه مقطع تحصیلی شما بالاتر می رود، شانس گرفتن ویزا بیشتر می‌شود. برای این هدف و همچنین پذیرش در دانشگاه های فرانسه باید مدرک زبان فرانسوی به همراه مدرک B1 را داشته باشید. البته مدرک B1مدرک کافی برای گرفتن ویزا نیست اما به وسیله آن می‌تواند یکی از مدارک مهم و مفید شما باشد.

تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس
تحصیل در فرانسه در دوره فوق لیسانس شرایطی از قبیل پاس کردن 120 واحد درسی و تسلط بر زبان فرانسوی را دارد. این دوره شامل مستر 1 و مستر 2 است و دانشجو می‌تواند هر دوره را به صورت جداگانه سپری کرده و مدرک مورد نیازش را بگیرد.

تحصیل در فراسه در مقطع دکتری
این دوره هم سه سال طول می‌کشد که شامل پژوهش هم می‌شود. ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس و دکتری برای فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان پذیر است. هر دانشجو می‌تواند در رشته‌های که در آن فارغ التحصیل شده است یا رشته‌های مرتبط با آن ادامه تحصیل بدهد.
اولین مرحله پذیرش در ماه فوریه انجام می‌شود . جواب نهایی هم در ماه ژوئیه از طرف دانشگاه صادر می‌شود. با احتساب اقدام برای ویزای دانشجویی که نهایتا 70 روز طول می‌کشد، دانشگاه‌های فرانسوی در ماه سپتامبر هر سال دانشجو پذیرش می‌کنند.
دانشجو باید در امتحانات TCF که در بخش فرهنگی سفارت برگزار می‌شود، شرکت کند تا سطح زبان خودش را مشخص نماید. در واقع مهم‌ترین بخش گرفتن پذیرش دانشجویی تسلط داشتن به زبان فرانسه و گرفتن نمرات مربوطه است.

دانشگاه های فرانسه
با توجه به رتبه بندی دانشگاه‌های دنیا در سال 2019 که به واسطه Times Higher Education، 34 دانشگاه علمی و آموزشی جز دانشگاه‌های برتر فرانسه طبقه‌بندی شدند.
این رتبه بندی شامل 8 دانشگاه در پاریس و موارد دیگر در کشورهای دیگر است. دانشگاه‌های پاریس 5 رتبه اول ر به خودشان اختصاص دادند. اما دانشگاه‌هایی از شهرهای لیون، مارسی، گرنوبل، تولوز هم در بین 10 دانشگاه برتر فرانسه هستند. بهترین دانشگاه فرانسه دانشگاه تحقیقاتی Paris Sciences et Lettres است. یک دانشگاه کالج مانند که از 25 موسسه تحقیقاتی و آموزشی عالی در پاریس و سه موسسه تحقیقات ملی تشکیل شده است.

بهترین دانشگاه های فرانسه
دانشگاه تحقیقاتی Paris Sciences et Lettres (PSL)
این دانشگاه شامل 25 موسسه آموزش عالی و تحقیقاتی است که در منطقه پاریس واقع شده است و در آوریل 2010 به واسطه 5 نهاد مهم فرانسوی تشکل شده است. École Normale Supérieure، Collège de France، رصدخانه پاریس، Chimie ParisTech و ESPCI ParisTech
موسسات زیر حمایت این دانشگاه ترکیبی از موسسات جدید و قدیمی هستند که در دروان روشنفکری دایر شدند. هدف اصلی این دانشگاه این است که به یکی از 5 موسسه تحقیقاتی برتر دنیا تبدیل شود. این نهاد همچنین با دیگر موسسات مهم و عالی رتبه در دنیا مانند دانشگاه کمبریج، UCL، دانشگاه پکن و دانشگاه ملی تایوان گسترش پیدا کرده است. همچنین تاکنون موفق به کسب 26 جایزه نوبل در فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی و اقتصاد و ادبیات شده است.

دانشگاه سوربن(Sorbonne)
دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در پاریس است. این دانشگاه در سال 2018 از به هم پیوستن دانشگاه پاریس –سوربن، دانشگاه پیر و ماری کوری و تعدادی از موسسات کوچک تشکیل شد. این دانشگاه دارای سه دانشکده علوم انسانی، علوم و پزشکی است. رشته حقوق به واسطه دنشگاه Panthéon-Assas University (پاریس 2) آموزش داده می‌شود.
سوربن چندین پردیس و مجتمع دانشگاهی در تمام پاریس و یک شعبه هم در ابوظبی دارد. این دانشگاه هشت مجموعه قابل توجه علمی برای محقان فراهم کرده است. بعضی از کلکسیون‌ها هم برای همه قابل استفاده هستند. مانند کلکسیون مواد معدنی، دیرینه شناسی و مجموعه‌های زیست شناسی.

دانشگاه پلی تکنیک École
این دانشگاه مخصوصات روی علم و فناوری تمرکز بیشتری دارد. شعار این دانشگاه این است که برای کشور علم و افتخار کسب کند.
کمتر از 2000 دانشجو در این دانشگاه درس می‌خوانند که در حومه Palaiseau و در 10 مایلی مرکز پاریس قرار گرفته است. جدا از کم بودن تعداد دانشجویان ورودی اما از همین تعداد 30 درصد را دانشجویان بین‌المللی و مهاجر تشکیل می‌دهند. یکی از دانشجویان اسپانیایی می‌گوید، این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی پلن‌های آماده سازی خاصی طراحی کرده است.
رویکرد برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه بین رشته‌ای است و یک فرایند آموزشی به وجود آورده است که تلفیقی از دوره کارشناشی با فرایند تحقیقی دوره‌های تحصیلات تکمیلی دررشته‌های متعدد است. علاوه بر شش درس در زمینه علوم مهندسی، دانشجویان دوره کارشناسی در این دانشگاه باید تعدادی از دروس انسانی و ورزش را هم پاس کنند.
برای پذیرش دوره کارشناسی باید 2 سال آمادگی در طول دبیرستان و یک هفته آزمون کتبی و یک آمون شفاهی را پشت سر بگذارید.
اتباع فرانسوی هم باید 8 ماه به خدمت سربازی در سال اول بروند. چرا که این دانشگاه توسط وزارت دفاع فرانسه اداره می‌شود.

دانشگاه Paris Diderot (پاریس 7)
Paris Diderot نام خود را از فیلسوف فرانسوی، منتقد هنری و نویسنده قرن 18 یعنی Denis Diderot گرفته است. این دانشگاه نیز در زمینه آموزش علوم به خصوص ریاضیات زبانزد است. این شهرت در دستاوردهای فارغ التحصیلان از جمله دو برنده نوبل، دو برنده Fields Medal و دو وزیر سابق آموزش و پرورش فرانسه می‌باشد.
کتابخانه مرکزی این دانشگاه بزرگ‌ترین کتابخانه دانشگاهی پاریس می‌باشد. خیلی از انجمن‌های دانشجویی و تعدادی از باشگاه‌های ورزشی غیر معمول مانند آکروباتیک، هنر سیرک، بوکس فرانسه و ژیمیناستیک جاز در این دانشگاه موجود می‌باشند.

موسسه تحقیقاتی پژوهشی سنترال سوپلک
یکی از قطب‌های پژوهشی فرانسه که در زمینه‌های مهندسی و علوم پایه که در سطح بین الملل حرفی برای گفتن دارد، دانشگاه سنترال سوپلک École Centrale Paris است. این دانشگاه در سال 2012 با ادغام دو دانشگاه مهندسی مجتمع آموزشی مرکزی پاریس و کالج سوپلک به وجود آمد و جزئی از پروژه‌ دانشگاه پاریس ساکلی می‌باشد.
این دانشگاه چندین شعبه در شهر‌های مختلف از جمله ژیف سور ایوِت در اِسون، مِتس در شمال فرانسه و رِن در بخش غربی فرانسه دارد. دانشگاه Paris Diderot از طرف QS به عنوان چهارمین دانشگاه فرانسه در سال 2020 انتخاب شد و رتبه 139 جهانی را از آن خودش کرد. شهریه‌ای که در سال برای تحصیل در این دانشگاه باید بپردازید، حدود 3500 تا 8400 یورو است.

دانشگاه لیون ENS
یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسوی در رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه دانشگاه دانشگاه (ENS) École Normale Supérieure de Lyon است. تحصیل در این دانشگاه در ماه حدود 1000 یورو هزینه در بر دارد. ENS لیو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویانی که واجد شرایط هستند، بورسیه و کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کند.
حدود 15 هزار نفر از 130 هزار نفر دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان مهاجر و بین‌المللی تشکیل می‌دهند. این دانشگاه هر بار در بین لیست دانشگاه های برتر جهان دیده می‌شود. برای سال 2020 هم این دانشگاه به عنوان رتبه پنجم در بین دانشگاه‌های دیگر فرانسه و رتبه 160 بین دانشگاه‌های دنیا انتخاب شد.
موسسه سایِنس پو (Sciences Po) در فوریه 1827 به عنوان دانشکده علوم سیاسی دایر شد و در حل شرایط بحرانی سیاسی مختلف مانند شکست در جنگ فرانسه و پرورش در سال 1870، سقوط ناپلئون سوم، تحول و قتل عام ناشی از کمون پاریس نقش مهمی داشته است. دانشگاه ساینس پو نتیجه 150 سال تجربه با هفت کمپوس دانشگاهی، یکی از دانشگاه‌های چند ملیتی فرانسه است که بیش از 30 رشته تحصیلی متفاوت را ارائه می‌دهد.
پردیس اصلی این دانشگاه در پاریس واقع شده است. 13000 دانشجو مهاجر از 150 ملیت متعدد در این موسسه علمی مشغول به تحصیل هستندد که نیمی از آن‌ها را جمعیت دانشجویی تشکیل می‌دهد. به طور کلی برای تحصیل در رشته‌های کارشناسی 4560 یورو و برای تحصیل در رشته‌های کارشناسی ارشد 5990 یورو باید پرداخت کنید.

دانشگاه تلکام پاریس تک
انیستیتوی علم و فناوری پاریس یا دانشگاه تلکام پاریس‌تک Télécom ParisTech یکی از دانشگاه‌های تازه تاسیس فرانسوی است ک که 11 دانشکده مهندسی در سطح فرانسه دارد. این دانشگاه از سال 2007 تاسیس شد اما از سال 1741 به عنوان مدرسه مهندسی، علم و فناوری شروع به کار کرده است.
یکی از دانشگاه‌های زیر پوشش این مجموعه آکادمیک دانشگاه پلی تکنیک پاریس و دانشگاه ملی معدن فرانسه است. بیشتر دانشگاه‌های زیر پوشش پاریس تک در پاریس و در محدوده محله لاتن واقع شده‌اند. دانشگاه تلکام پاریس تک هفتمین دانشگاه فرانسه است که رتبه جهانی 242 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه پونت پاریس تک
این دانشگاه از سال 1747 با نام مدرسه رویال پونت شروع به کار کرده است. . دانشگاه پوینت École des Ponts ParisTech که از مجموع آکادمیک پاریس تک می‌باشد، در سال 2007 به جمع دانشگاه‌های مهندسی و فناوری اضافه شد و رشته‌های متعددی هم در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. با وجود کوچک بودن فضای این دانشگاه در کنار کلاس‌های آموزشی و لابراتورهای متعدد، فضای مناسبی هم برای فعالیت‌ها و کارهای ورزشی وجود دارد. پونت پاریس تک هشتمین دانشگاه فرانسه می‌باشد که در رنکینگ جهانی رتبه 250 را دارد.
دانشگاه پاریس
یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فرانسه، دانشگاه پاریس University of Paris است که قدمت آن به سال 1150 میلادی می‌رسد و یکی از اولین دانشگاه های فرانسه و حتی اروپا بوده است. این دانشگاه در انقلاب فرانسه نابود شد و بعد از آن حدود 100 سال بلااستفاده مانده بود.
دانشگاه پاریس سود
دانشگاه پاریس سود (پاریس جنوبی) Université Paris-Sud یکی از شعبه‌های سیزده‌گانه دانشگاه پاریس می‌باشد که در سال 1971 از دانشگاه پاریس جدا شده و در جنوب این کلان شهر واقع شده است. علاوه بر محله اورسای شعب دیگر این دانشگاه در دیگر نقاط شهر که معمولا در جنوب پاریس است، قرار گرفته است.
تاکنون این دانشگاه موفق به کسب چهار مدال فیلدز و دو جایزه نوبل شده از طرف فارق‌التحصیلان این دانشگاه بوده است. سالانه 12 هزار دانشجو در رشته‌های ریاشی، علوم کامپیوتر، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، فضانوردی، تربیت بدنی و موسیقی در این دانشگاه آموزش می‌بینند. این دانشگاه رتبه دهم فرانسه و رتبه 262 دنیا را به خودش اختصاص داده است.
در زیر لیست دانشگاه های برتر فرانسه در سال 2019 را مشاهده می کنید.
رتبه در فرانسه در سال 2019-رتبه جهانی در سال 2019 – نام دانشگاه – نام شهر
1  41 Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris پاریس
2  73 Sorbonne University پاریس
3  108 École Polytechnique پاریس
4  =194 Paris Diderot University – Paris 7 پاریس
=5  201–250 École des Ponts ParisTech پاریس
=5  201–250 École Normale Supérieure de Lyon لیون
=5  201–250 Paris-Sud University پاریس
=8  301–350 Aix-Marseille University مارسی
=8  301–350 Federal University of Toulouse Midi-Pyrénées تولوز
=8  301–350 Grenoble Alpes University گرونوبل
=8  301–350 Montpellier University مون پلیه
=8  301–350 Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines ورسای
=13  351–400 University of Côte d’Azur نیس
=13  351–400 IMT Atlantique برست
=15  401–500 University of Bordeaux بوردو
=15  401–500 Centrale Nantes نانت
=15  401–500 CentraleSupélec پاریس
=15  401–500 Claude Bernard University Lyon 1 لیون
=15  401–500 University of Lille لیل
=15  401–500 Sciences Po پاریس
=15  401–500 University of Strasbourg استراسبورگ
=22  501–600 Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC) بزانسون
=22  501–600 Panthéon-Sorbonne University – Paris 1 پاریس
=24  601–800 University of Clermont Auvergne کلرمون فران
=24  601–800 École Centrale de Lyon لیون
=24  601–800 École Normale Supérieure de Cachan کاچان
=24  601–800 University of Lorraine نانسی
=24  601–800 University of Nantes نانت
=24  601–800 National Institute of Applied Sciences of Lyon (INSA Lyon) لیون
=24  601–800 University of Rennes 1 رنس
=24  601–800 University of Technology of Compiègne کومپینی
=32  801–1000 University of Cergy-Pontoise سرژی پونتوآس
=32  801–1000 Normandy University نرماندی
=32  801–1000 Paris Nanterre University نانتر

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

نیاز به مشاوره دارید؟

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
مشاوره رایگان!