موسسه اعزام دانشجو پیشگام اپلای

pishgamapply@gmail.com

ساعات کاری:
  • شنبه تا چهارشنبه 9 الی 16:30
  • پنج شنبه 9 الی 14:00
PISHGAM-APPLY

تحصیل در سوئد| اعزام دانشجو به سوئد | بورسیه تحصیلی سوئد

معرفی کشورهای مختلف،هزینه های تحصیل و زندگی،سطح آموزش و ...

تحصیل در سوئد
دانشگاه‌های سوئد همواره محبوبیت خاصی در بین دانشجویان ایران داشته است. فاصله کوتاه‌تر سوئد تا ایران در مقایسه با آمریکا و کانادا، ارائه ویزای شینگن به دانشجو و امکان سفر به کشورهای عضو این پیمان، وجود رفاه اجتماعی و امنیت اقتصادی بالا و دلایلی از این دست، این کشور را تبدیل به هدفی جذاب برای ادامه تحصیل، کار و زندگی کرده است. در بین انواع ویزا تحصیلی تاکنون و به خصوص در سال 2019 بیشترین تقاضا برای تحصیل در سوئد بوده است.

معرفی کشور سوئد
کشور سوئد در بخش شمالی قاره اروپا واقع شده است و یکی از چند کشور حوزه اسکاندیناوی است. امروزه سوئد یکی از بهترین کشورهای دنیا از نقطه نظر امنیت و ثبات اقتصادی و همچنین شرایط استاندارد زندگی است. این کشور آمار جرم و جنایت بسیار پایینی دارد و برابری جنسیتی و نبود تبعیض جنسی از دیگر مواردی است که زندگی در این کشور را خوشایندتر کرده است. این کشور همچنین بستر مناسبی برای زندگی مهاجران ایجاد کرده است و هم‌اکنون حدود 15 درصد از جمعیت این کشور را افراد غیرسوئدی تشکیل می‌دهند.
پایتخت این کشور استکهلم است و زبان رسمی این کشور سوئدی می‌باشد. سوئد حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد و در سال‌های اخیر با وجود داشتن آب و هوای سرد و شرایط نسبتا سخت آب و هوایی به یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت تبدیل شده است چرا که از نظر زندگی و تحصیل شرایط ایده‌آل و خوبی دارد. همچنین قابل ذکر است که مهاجرت به این کشور آسان‌تر و کم‌خطرتر است. از این رو و به خاطر تقاضای بالای دانشجویان برای اخد ویزای تحصیلی سوئد بر آن شدیم تا در خصوص تحصیل در سوئد و شرایط مهاجرت به این کشور بیشتر توضیح بدهیم.

سیستم آموزشی سوئد
در سوئد آموزش برای تمام کودکان 7 تا 16 ساله اجباری است. کودکان از 1 سالگی می‌توانند به کلاس‌های پیش دبستانی بروند. دانش‌آموزان بین سنین 6 تا 7 و 15 تا 16 ساله در مدارس همکانی اجباری شرکت می‌کنند. بیشتر مدارس سوئد زیر نظر شهرداری هستند اما تعدادی از مدارس دولتی هم به عنوان مدارس مستقل در حال کار هستند. همچنین یک تعداد انگشت شمار مدارس شبانه روزی در این کشور وجود دارد که برای تحصیل در آن‌ها باید شهریه پرداخت شود و به نوعی این مدارس شبانه‌روزی به عنوان مدارس خصوصی شناخته می شوند. سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره آموزشی ابتدایی 9 ساله است که همانطور که گفتیم همه کودکان باید در آن شرکت کنند. بعد از این دوره هم یک دوره اختیاری سه ساله به نام Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه آموزش عالی یا آموزش حرفه‌ای می‌انجامد. همچنین در کنار مدارک آکادمیک عمومی آموزش عالی در سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه‌ای و تخصصی در رشته‌هایی مانند مهندسی یا پزشکی هم به دانشجویان می‌دهند. سال تحصیلی در سوئد مانند ایران شامل دو ترم است که ترم پاییزه آن اواخر آگوست شروع می‌شود و تا میانه ژانویه ادامه دارد. ترم بهاره هم از اواسط ژانویه شروع شده و تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

بررسی مهاجرت به سوئد به واسطه تحصیل
برای مهاجرت به یک کشور شما باید هدف‌تان را دقیقا عنوان کنید تا ویزا شما مطابق همین موضوع برای شما صادر می‌شود. هر کشوری برای پذیرش مهاجر راه‌های متعددی را عنوان کرده است که به واسطه آن می‌توانید به آن کشور سفر کرده و اقامت موقت یا دائم بگیرید. ویزای تحصیل در سوئد هم یکی از مواردی است که در سال‌های اخیر برای مهاجرت به اروپا متقاضیان زیادی داشته است. در ادمه عواملی که به محبوبیت هر چه بیشتر این ویزا کمک کرده است را عنوان می‌کنیم.
قابلیت دریافت ویزای همراه برای سفر به این کشور در کنار اعضای خانواده
مهاجرت به واسطه تحصیل با سطح آیلتس پایین به سوئد
استفاده از نظام آموزشی رایگان برای فرزندان
امکان گرفتن یک شغل پاره وقت در کنار تحصیل
قابلیت گرفتن ویزای کار بعد از پایان تحصیل
مدارک تحصیلی معتبر در سطح دنیا
کیفیت زندگی بسیار خوب
قابلیت گرفتن اقامت اروپایی و کار در تمام کشورهای اروپایی
گرفتن سابقه کاری در یک کشور پیشرفته اروپایی
امکان آوردن اعضای خانواده به همراه خود

پذیرش سوئد
یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های ویزا تحصیلی سوئد این است که شما می‌توانید سایر اعضای خانواده‌تان را هم با خودتان ببرید و برای آن‌ها به صورت همزمان ویزا صادر می‌شود. ویزای اعضای خانواده به عنوان ویزای همراه دانشجو صادر می‌شود. در بیشتر کشورهای اروپایی امکان گرفتن این ویزا به صورت همزمان وجود ندارد و این نقطه قوت زندگی در سوئد است.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های سوئد
دوره‌های لیسانس، فوق‌لیسانس، دکترا و فوق دکترا مقاطعی هستند که می‌توانید برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. تمامی این مقاطع دانشگاهی و دوره‌های آموزشی یک ساله مانند دوره زبان انگلیسی که در بعضی از دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، گزینه‌های پیش روز دانشجویانی است که می‌خواهند برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام کنند. به یاد داشته باشید که دوره‌های تحصیل زبان انگلیسی در این کشور در بهترین دانشگاه‌های سوئد ارائه می‌شود و یک دروازه برای ورود به این کشور است.

دوره کارشناسی با لیسانس در سوئد
تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد 3 ساله و شامل 180 واحد درسی است. در این مقطع هر عنوان درسی حداقل 7.5 و حداکثر 15 واحد درسی محسوب می‌شود. هر سال تحصیلی هم از 2 ترم تشکیل می‌شود که هر ترم هم شامل دو نیم ترم است. دانشجو در هر نیم ترم می‌تواند در 15 واحد درسی تحصیل کند. (2 درس 7.5 واحدی) با تمام شدن هر نیم ترم و شرکت در امتحانات آن هم دانشجو می‌تواند در ترم بعدی تحصیل کند. دروس 15 واحدی که به آن اشاره کردیم، در طول ترم برگزار می‌شوند و معمولا هم امتحانات میان ترم شامل 50 واحد آن درس است.
در صورتی که در هر امتحان موفق نشوید، می‌توانید تا 2 بار مجددا امتحان دهید. اولین فرصت کمتر از یک ماه بعد از آزمون اصلی به دانشحو ارائه می‌شود و نوبت دوم هم در پایان تابستان و قبل از شروع ترم جدید برگزار می‌شود.
در صورتی که دانشجو در هر یک از فرصت‌های بعدی موفق نشود نمره قبولی را کسب کند، با شروع سال تحصیلی جدید باید دوباره در آن امتحان شرکت کند. به عبارتی آن واحد درسی در سال جدید دوباره باید پاس شود و در پایان ترم نمره قبولی از آن درس اخذ شود. با در نظر گرفتن شرایط دانشجو فرصت دیگری هم به او داده می‌شود. این فرصت با صلاح‌دید استاد درس مربوطه در مرحله دیگری برگزار می‌شود. این فرصت اضافه در موارد خاص مانند بیماری دانشجو یا یک مسافرت فوری در نظر گرفته می‌شود.

دوره کارشناسی ارشد یا فوق‌لیسانس در سوئد
مقطع کارشناسی ارشد در سوئد دوره‌های 2 ساله دارد که در هر سال 60 واحد درسی و در مجموع 120 واحد کل دروس این مقطع را شامل می‌شوند. با این حال دوره‌های 1 ساله کارشناسی ارشد (60 واحدی) هم در تعدادی از دانشگاه‌های سوئد برگزار می‌شوند که به زبان ساده شبیه به مدرک معادل است. هر ترم در ماه‌های ژانویه و سپتامبر شروع می‌شود.
چطور باید پذیرش تحصیل در سوئد را بگیریم؟
اولین کاری که در این زمینه باید انجام دهید ترجمه مدارکتان است. به نسبت مقطع تحصیلی که می‌خواهید در آن ادامه تحصیل بدهید، ریز نمرات مدارک مختلف‌تان مانند دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس و غیره باید ترجمه شوند. مدرک زبان هم باید اعتبار داشته باشد و حداقل نمره مورد نظر دانشگاه رعایت شده باشد. بعد از آماده کردن تمام مدارک می‌توانید در سایت universityadmissions.se یک حساب کاربری ایجاد کنید. پس از پرداخت 900 کرون شما می‌توانید بر اساس علاقه و شرایط‌تان درخواست‌تان را برای هر تعداد رشته ارسال کنید. این مبلغ تنها برای درخواست یک ترم تحصیلی است و برای ترم‌های بعدی باید دوباره آن را پرداخت کنید. توجه کنید که بهتر است قبل از ارسال درخواست در همان سایت شرایط پذیرش رشته مورد نظرتان را بررسی کنید.
توجه: دانشجو باید شرایط پرداخت شهریه یک سال را به صورت یکجا داشته باشد. چرا که بعضی از رشته‌ها از جمله زبان تمام شهریه یک سال را به صورت یک جا درخواست می‌کنند.

هزینه تحصیل در سوئد
در مقطع تحصیلی کارشناسی به طور میانگین هزینه تحصیل 3 سال حدود 250 تا 300 هزار کرون سوئد است. در مقطع کارشناسی ارشد هم تقریبا همین مقدار شهریه در نظر گرفته شده است. جزئیات بیشتر را می‌توانید در سایت universityadmissions.se مطالعه کنید.
امکان داشتن شغل در حین تحصیل در سوئد
در سوئد هر دانشجو با ویزای کار می تواند به صورت نامحدود کار کند. برای این ویزا هیچ نوع محدودیت زمانی هم وجود ندارد. اگر شما قصد داشته باشید که در آینده ویزای تحصیلی تان را به ویزای کار تبدیل کنید، باید حداقل 30 واحد درسی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید تا اداره مهاجرت سوئد هم با درخواست شما موافقت کند.
اگر ویزای کار یا مجوز کار کردن در سوئد را نداشته باشید، می‌توانید تنها 10 ساعت در هفته در مقطع کارشناسی و 20 ساعت در هفته در مقطع کارشناسی ارشد کار پاره وقت داشته باشید.
دانشگاه‌های سوئد در لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا
دانشگاه لوند رتبه 92
دانشگاه کی تی اچ رتبه 104
دانشگاه اوپسالا رتبه 117
دانشگاه چالمرز رتبه 128
دانشگاه استکهلم رتبه 200
دانشگاه گوتنبرگ رتبه 269
دانشگاه لینشوپینگ رتبه 302
شرایط تحصیل رایگان در سوئد
تا قبل از 2010 دانشگاه‌های سوئد از هیچ یک از دانشجویان بین‌المللی شهریه نمی‌گرفتند. اما بعد از این تاریخ پرداخت شهریه یکی از شرایط اصلی برای ادامه تحصیل دراین کشور و دریافت ویزا شد. با این حال تحصیل برای دانشجویان شهروند اعضای اتحادیه اروپا و سوئد هنوز هم رایگان است. در نتیجه اگر بتوانید ویزای کار یا اقامت دائم سوئد را بگیرید، شما هم می‌توانید به صورت رایگان از امکانات آموزشی این کشور استفاده کنید.
تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد
از مزیت‌های تحصیل در سوئد داشتن رشته‌های مختلف دانشگاهی به زبان انگلیسی است. تقریبا بیشتر دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی را به دانشجویان می‌دهند. همچنین قابل ذکر است که سوئد در مقایسه با سایر کشورهای غیر انگلیسی زبان بیشترین تسلط را به این زبان دارد و زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود می‌دانند. این موضوع شرایط فوق‌العاده‌ای را برای دانشجویان متقاضی که تنها به زبان انگلیسی مسلط هستند و تمایلی به یاد گرفتن زبان سوئدی ندارند یا اینکه تاکنون آن را یاد نگرفته‌اند، ایجاد می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید تنها در دانشگاه‌های انگلیسی زبان تحصیل کنید. اما رشته‌هایی مانند پزشکی یا دندانپزشکی به صورت دو زبانه برگزار می‌شوند برای این منظور هم می‌توانید ابتدا دوره زبان سوئد را بگذرانید و بعد انتخاب رشته کنید.
تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان
سوئد برنامه‌های تحصیلی گوناگونی به متقاضیان ارائه می‌دهد. اما شاید بیشترین درخواست برای دوره‌های زبان انگلیسی این کشور است. دانشگاه‌های سوئد دوره‌های آموزشی زبان را قبل از ورود به برنامه اصلی ارائه می‌دهند که اقدام برای اخذ این دوره‌ها شانس بیشتری را به شما می‌دهد. به عبارت دیگر اگر شما برای پذیرش در مقطع اصلی و پیش نیاز زبان برای پذیرش تحصیلی اقدام کنید، شانس بیشتری نسبت به گرفتن ویزا برای صرفا خواندن زبان خواهید داشت.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای دانشجویی سوئد
بعد از اینکه نامه پذیرش از دانشگاه را دریافت کردید، باید برای درخواست ویزای دانشجویی اقدام کنید. ابتدا با مراجعه به سایت مربوط به سفارت سوئد در تهران (www.swedenabroad.se/en/embassies/iran-teheran/contact/) وقت قبلی بگیرید .
برای درخواست ویزاهایی که مدت زمان آن‌ها بیشتر از 9 ماه است، باید مبلغ 1000 کرون را به حساب سفارت سوئد در تهران واریز کنید. مدارکی که باید هنگام ثبت این درخواست باید داشته باشید، شامل موارد زیر است:
اصل و کپی تمام صفحه‌های پاسپورت به جز صفحه‌های سفید
اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاهی
دو عدد عکس رنگی 6در4، تمام‌رخ، پشت سفید و بدون روتوش
فرم پر شده 112011
فرم پر شده 105031W_A
فرم پر شده 134011 برای همسر و همراهان
پرینت بانکی جهت اطمینان از تمکن مالی برای زندگی در سوئد به مدت 1 سال (تا زمان تمدید ویزای بعد)
بیمه مسافرتی (در صورتی که مدت زمان تحصیل شما 1 سال و یا کمتر از این زمان است)
راه‌های مختلف گرفتن اقامت در سوئد
ازدواج با یک فرد سوئدی یکی از راه‌هایی است که به وسیله آن می‌توانید اقامت بگیرید. البته خیلی‌ها اقدام به تبدیل ویزای تحصیلی به کاری می‌کنند که بهترین روش برای اقامت در سوئد است. سوئد به عنوان یکی از بهترین کشورهایی که بالاترین استانداردها را برای زندگی دارد، قطعا برای خیلی از افراد گزینه خوبی برای ادامه زندگی است. زندگی در یک کشور سرسبز، با امنیت اجتماعی و اقتصادی بالا چیزی است که قطعا یکی از اولویت‌ها و خواسته‌های بسیاری از ما برای زندگیاست. مدارک دانشگاهی سوئد هم از اعتبار بالایی برخوردار هستند و می‌توانند آینده کاری شا را تضمین کنند. اما با تمام این اوصاف افراد باید توجه داشته باشند که تغییر کشور زندگی برای همه گزینه خوبی نیست و حتی پذیرش تحصیلی برای برخی از افراد می‌تواند آینده خوبی نداشته باشد. مهم‌ترین مسئله‌ای که وجود دارد این است که شما بتوانید در یک کشور دیگر روحیه ادامه زندگی را حفظ کنید و با تمام تنش‌ها و موانعی که بر سر راه شما وجود دارد، مقابله کنید. توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی جهت پذیرش حتما با مشاوران معتبر در این زمینه مشورت کنید و مطمئن شوید که از تمام شرایط و احتمالاتی که بعد از استقرار شدن ممکن است برای‌تان رخ بدهد، آگاه هستید.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

نیاز به مشاوره دارید؟

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
مشاوره رایگان!