موسسه اعزام دانشجو پیشگام اپلای

pishgamapply@gmail.com

ساعات کاری:
  • شنبه تا چهارشنبه 9 الی 16:30
  • پنج شنبه 9 الی 14:00
PISHGAM-APPLY

تحصیل در ترکیه | اعزام دانشجو به ترکیه | بورسیه تحصیلی ترکیه

معرفی کشورهای مختلف،هزینه های تحصیل و زندگی،سطح آموزش و ...

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاع از شرایط تحصیل در ترکیه همین حالا با موسسه اعزام دانشجو پیشگام اپلای تماس بگیرید

۰۲۱۸۸۱۹۲۹۲۵

۰۹۱۲۳۷۸۷۴۷۷

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

برخی از مزایای تحصیل در ترکیه

۱- هزینه تحصیل در ترکیه پایین است

۲- امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

۳- امکان کار پاره وقت در کنار تحصیل

۴- استفاده از خوابگاه های دانشجویی ترکیه

۵- امکان دریافت ویزای شینگن بعد از تحصیل در دانشگاه های ترکیه

درباره ترکیه

ترکیه کشوری که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده اند، یک کشور اروپایی آسیایی واقع در یکی از حساس ترین نقاط جهان، با جاذبه های گردشگری و توریستی فراوان است به طوری که بخش مهمی از اقتصاد این کشور در کنار کشاورزی و صنایع نوین و بومی، از جذب توریست تامین می شود .اقتصاد کشور ترکیه به سرعت در حال رشد بوده و به یکی از قطب های مهم ارتباطات و حمل و نقل بدل شده است.به دلیل هم مرزی ترکیه با ایران علاوه بر سفرهای تفریحی، دانشگاه های کشور ترکیه مورد توجه عده زیادی از ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته اند و با توجه به هزینه های پایین تحصیل در دانشگاه های ترکیه نسبت به سایر کشورها،هر ساله بر شمار دانشجویان ایرانی ترکیه افزوده می شود .آمارها نشان می دهند که از سال ۲۰۰۶ تعداد دانشجویان بین المللی ترکیه ۲,۵ برابر شده است که این از رشد بارز ترکیه در زمینه آموزش عالی حکایت دارد.
دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول اکثر دانشگاه های ترکیه را در خود جای داده اند.در مجموع ۵۵ دانشگاه ترکیه در لیست رده بندی QS قرار دارند. از دانشگاه های برتر ترکیه می توان به دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه حاجت تپه که در شهر آنکارا واقع شده اند اشاره کرد. دانشگاه های فنی استانبول، دانشگاه بغازیچی و کوچ در شهر استانبول قرار دارند که همه این دانشگاه ها جزء ۵۰ دانشگاه برتر می باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه ۴ سال و یا ۸ ترم به طول می انجامد که این مدت برای ارشد ۲ سال و برای دکترا ۳ الی ۵ سال است.

تحصیل در ترکیه
Istanbul the capital of Turkey, eastern tourist city.

زبان تحصیل در ترکیه

دانشجویان می توانند به دو زبان ترکی و یا انگلیسی در ترکیه تحصیل کنند.برای تحصیل به زبان ترکی باید گواهینامه زبان ترکی یا مدرک زبان تومر را ارائه دهید .در صورتی که زبان انگلیسی را انتخاب نمایید کسب نمره ۶ یا ۶,۵ آزمون آیلس یا نمره ۸۰ آزمون تافل الزامی می باشد.البته در صورتی که دارای مدرک زبان نباشید می توانید پس از پذیرش در دانشگاه های ترکیه ترم اول را زبان انگلیسی یا ترکی بخوانید.
هزینه زندگی برای تحصیل در ترکیه

زندگی و تحصیل در ترکیه به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است و افراد بیشتری از پس هزینه های آن بر می آیند.در واقع می توان گفت هزینه تحصیل در ترکیه حدودا به اندازه هزینه های تحصیل در ایران است.

دانشجویان از ۵۰ درصد تخفیف در حمل و نقل برخوردارند که این یک مزیت به حساب می آید. هزینه پوشاک هم از ایران کمتر بوده و بیشترین هزینه ای که دانشجویان متحمل خواهند شد مربوط به اجاره جا و خانه و هزینه های جانبی می باشد.دانشگاه های دولتی و خصوصی هزینه های متفاوتی دارند که البته برای دانشجویان ممتاز وام و بورسیه های متفاوتی در نظر گرفته شده است.هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه از هزار تا ۲۰ هزار لیر در یک سال تحصیلی متغیر است.دانشگاه های خصوصی برای افرادی که تمایلی به شرکت در آزمون ورودی نداشته باشند بین ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار دلار است که برای اغلب افراد بالا به نظر میرسد.

دانشگاه های ترکیه در مواقعی به دانشجویان بورسیه های ماهیانه اعطا می کند که این بورسیه ها شامل هزینه های تحصیل،بیمه سلامت،اقامت و مسافرت را شامل می شوند.
شیوه پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه
نظام دانشگاهی در ترکیه توسط شورای آموزش عالی (YOK) اداره می‌شود. پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه هم در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد /دکتری به شیوه های متفاوتی انجام می‌شود. قبولی در آزمون ورودی، شرط معدل، مدرک زبان و غیره جز این روش‌ها می‌باشند. در ادامه به جزئیات پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاه های ترکیه می‌پردازیم.

پذیرش در مقطع کارشناسی / دکتری عمومی

مرکز سنجش و جایگزینی دانشجو (OSYM) در گذشته آزمون‌های ورودی سراسری ترکیه را برای انتخاب دانشجو به صورت متمرکز در ترکیه انجام می‌داده است. از سال 2012 تغییراتی در این سیستم لحاظ شد که مطابق آن باید هر دانشگاه به طور مستقل این آزمون یا آزمون (SAT) را مطابق شرایط خود برای دانشجویانی که برای تحصیل در ترکیه به این کشور سفر کرده‌اند، برگزار می‌کند. برای پذیرش به ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی این کشور باید در آزمون‌های مربوطه قبول شوید. اما دانشگاه‌های خصوصی قوانین خاص خودشان را دارند و با شرط معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی و مدرک زبان یا حتی بدون نیاز به هیچ مدرکی ثبت نام می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که برای تحصیل در ترکیه متقاضیان زیادی وجود دارد. درنتیجه دانشجویانی که شرط معدل و وضعیت تحصیلی بهتری دارند، شانسشان هم برای پذیرش در دانشگاه‌ها بیشتر است


آزمون یوس (YOS)

این آزمون از دو بخش مختلف تشکیل شده است. بخش اول آن شامل سوالات هوش و ریاضی و هندسه است و بخش دوم هم سوالات به زبان ترکی طرح شده است. جواب دادن به سوالاتی که به زبان ترکی هستند، الزامی نیست و در صورتی که نمره شما از بخش اول به اندازه کافی خوب باشد، نگرفن نمره از این بخش اهمیتی ندارد. برای شما در دانشگاه کلاس‌های زبان ترکی برگزار می‌شود و شما در امتحان تومر شرکت می‌کنید. آزمون یوس دو بار در سال برگزار می‌شود و نتیجه آن هم تا 2 سال اعتبار دارد

آزمون تومر (TOMER)

این مدرک، درواقع دیپلم زبان ترکی است و بعد از قبولی در آزمون به دانشجو داده می‌شود. آزمون تومر به صورت هفتگی یا روزانه در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و هر زمان از سال که بخواهید می‌توانید در جلسان این آزمون شرکت کنید. اعتبار آن هم دائمی است.
شیوه پذیرش در دوره کارشناسی ارشد / دکتری
پذیرش در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مانند هم بوده و به مدارک یکسانی احتیاج دارند. برای اپلای در این دوره باید مدارک تحصیلی را ارسال کرده و در محاحبه هم شرکت کنید. مدارک تحصیلی مقاطع قبلی و مقاله‌ها هم باید به صورت ترجمه شده ارائه شوند. مدرک زبان ترکی مورد قبول، دیپلم تومر، و مدرک زبان انگلیسی تافل یا یوک دیل (YOKDIL) ترکیه و آزمون‌های مشابه است. مصاحبه دانشگاه‌ها به صورت حضوری انجام شده و قبولی در یکی از آزمون‌های GRE یا ALES ضروری است.

بورسیه تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه برای تمام دانشجویان بین المللی این امکان را ایجاد می‌کند تا اگر شرایط لازم را داشته باشند، بتوانند بورسیه تحصیلی ترکیه را بگیرند. این امکان تنها به واسطه سایت بورس تحصیلی ترکیه و تکمیل فرم درخواست بورس امکان پذیر است. بورس تحصیلی ترکیه شرایطی از قبیل شرط معدل و خارجی بودن دانشجو دارد. مزایایی که این بورس در اختیار شما قرار می‌دهد، شامل موارد زیر است.
ارائه یک حقوق ماهانه به نسبت مقطع تحصیلی دانشجو
اسکان رایگان در خوابگاه
تحصیل رایگان و بدون شهریه
بیمه درمانی رایگان
یک سال آموزش زبان ترکی رایگان
یک بلیط رفت و برگشت رایگان

ویزای دانشجویی برای تحصیل در ترکیه

پیش از اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید دانشگاه و رشته تحصیلی خود را مشخص نمایید و سپس از دانشگاه انتخابی پذیرش اخذ کنید که کارشناسان موسسه اعزام دانشجو پیشگام اپلای در این خصوص شما را راهنمایی می کنند. این مورد علاوه بر مقطع کارشناسی، در مورد مقطع فوق لیسانس نیز صدق می کند.
در ترکیه و در مقطع لیسانس رشته های بازرگانی،مهندسی پزشکی،معماری و روابط بین الملل از محبوبیت بالاتری برخوردارند.تنوع رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیز بالاست و دانشگاه های ترکیه طیف وسیعی از رشته ها را ارائه می دهند.تحصیل در مقطع دکترا معمولا ۴ سال است و برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا می بایست یک پروپوزال تحقیقاتی آماده و بعد با اساتید دانشگاه های ترکیه مکاتبه نمایید تا دانشگاه مد نظرتان پروپوزال شما را بررسی کند و در صورت تایید می توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید.

دانشگاه‌های ترکیه

بیش از 200 دانشگاه در این کشور وجود دارد که تمام آن‌ها را دولت اداره می‌کند. بیشتر این موسسات تازه تاسیس هستند . در اوایل سال 1970 تنها هشت موسسه دولتی در ترکیه وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی این کشور هم در سال 1984 تاسیس شد. دانشگاه بین المللی آنتالیا یکی از تازه ‌تاسیس‌ترین دانشگاه‌های این کشور است و اولین سال تحصیلی آن سال 2012 تا 2013 بود. هدف اصلی این دانشگاه جذب دانشجویان خارجی است.
دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه پیرو توافق نامه بولونیا می‌باشند و دوره‌های تحصیلی خود را با اروپا مطابقت داده اند.
خیلی از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه آراسموس پلاس شرکت کرده‌اند. این برنامه از مبالات دانشجویان خارجی پشتیبانی می‌کند. در آخرین تغییرات سیستم رده بندی آموزش عالی کیو .اس (QS Higher Education System Strength Rankings) سیستم آموزش عالی ترکیه در رده 43 دنیا قرار گرفت.
دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند:
دانشگاه‌های دولتی معمولا توسط دولت پایه گذاری شده‌اند و در نتیجه شهریه پایین‌تری می‌گیرند. همچنین گستره زبان بالایی دارند. به طوری که در این دانشگاه‌ها به زبان‌های ترکیب، انگلیسی، فرانسه و آلمانی تدریس می‌شود.
دانشگاه‌های خصوصی معمولا شهریه گران‌تری دارند.اما سطح بین المللی فعالیت گسترده تری هم داشته و با صنعت هم همکاری بیشتری دارند. زبان آموزشی در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی این دانشگاه‌ها معمولا زبان انگلیسی می‌باشد.
دانشگاه آیدین استانبول و دانشگاه بیرونی ترکیه از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هستند که در پزشکی هم در دنیا حرفی برای گفتن دارند.
تمام دانشگاه‌های ترکیه چه دانشگاه‌های خصوصی و چه دانشگاه‌های دولتی توسط شورای آموزش عالی ترکیه یا YOK اداره می‌شوند. به این ترتیب تمام دانشگاه‌ها استانداردهای بین‌المللی را داشته و فضای آموزشی خوبی دارند.

رنکینگ دانشگاه‌های ترکیه

10 دانشگاه ترکیه در رده بندی کیو اس قرار دارند و 45 دانشگاه ترکیه هم دارای رده بندی جهانی هست. دانشگاه‌های کیو اس 2019 هستند. EEAS سایت رتبه بندی دانشگاه‌های برتر در اروپا و آسیای مرکزی می‌باشد. بیشتر دانشگاه‌های ترکیه در آنکارا و استانبول واقع شده‌اند. دانشگاه فنی خاور میانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت تپه در شهر آنکارا می‌باشد. این درحالی است که دانشگاه بلغازیچی، کوچ، سابانجی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول در شهر استانبول قرار دارند. تمامی این دانشگاه‌ها هم جز 30 دانشگاه برتر و مهم هستند.
در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم را می‌بینید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

گروه الف (ممتاز)

Bilkent University

Bogazici University

گروه ب (خوب)

Hacettepe University

Istanbul University

Gazi Universitesi

Sabanci University

KOC University

Istanbul Technical University

Middle East Technical University

گروه ج (متوسط)

Dokuz Eylul Universitesi

Ege Universitesi

Marmara Universitesi

Cukurova Universitesi

Anadolu University

Ankara University

نیاز به مشاوره دارید؟

مشاوره رایگان!